Kraniosakrálna joga: súčasná veda potvrdzuje, čo starí jogíni vedeli už dávno

05.11.2023

Áno, je to tak, ľudské telo môže stále prekvapovať! Nové objavy tak dávajú mystickej jogovej praxi moderný slovník a potvrdzujú dôležitosť starobylých poznatkov jogy a ajurvédy pre dlhodobé udržanie zdravia. Ako teda zaobchádzať so svojim telom tak, aby ostalo zdravé a cítili sme sa v ňom dobre? A akú úlohu v tom zohráva naša psychika? Ucelené odpovede prináša kraniosakrálna joga, unikátny koncept cvičenia vhodný pre začiatočníkov aj pokročilých.

Čo je podstatou kraniosakrálnej jogy

Relaxácia na kľudovom bode

Zaujímavé sú zistenia o rytme pulzácie mozgovomiešneho moku a jeho vplyve napr. aj na náš psychický stav. V úvode hodiny ležíme na kľudovom bode. Obnovujeme tak mok v mozgu, vyživujeme nervové bunky a tým posilňujeme samoregulačné tela. Prepájame mozgové hemisféry a zažívame pocit uvoľnenia. Tento uvoľnený stav nás tak sprevádza celé ďalšie cvičenie.

Uvoľnený funkčný pohyb a rozprúdenie tekutín pumpovaním

Hýbte sa bez prílišného úsilia, nič nezatínajte, nič nerobte v napätí. Váš pohyb nech je tekutý a nech plynie prirodzeným zreťazením svalov. Asány cvičíme vzhľadom na ročné obdobie a sprevádzame ich pumpovaním – čo je špecifický pohyb rúk na rozprúdenie lymfy a mozgovomiešneho moku.

Myofasciálne uvoľnenie

Pokiaľ sme dlhodobo vystavení emočnému stresu, čo takmer všetci sme, telo sa začne sťahovať. Je to preto, že naše fascie extrémne reagujú na emočné napätie. Keď sa fascia stiahne, obmedzí v pohybe nielen samotný sval, ale tiež sa značne zníži zásobovanie svalov a orgánov krvou a kyslíkom. Vy sa však naučíte uvoľniť fascie manuálnymi technikami a vedomou relaxáciou.

Plný jogový dych

O dôležitosti správneho dýchania snáď už ani nemusíme hovoriť. Je nevyhnutné pre všetky systémy v našom tele. Je úplne zdarma, prináša nám energiu a kyslík a je najdostupnejším nástrojom k odstráneniu úzkosti a depresívnych stavov. Špeciálnymi dychovými technikami sa naučíte nielen pracovať so svojimi emóciami, ale aj "ukázniť" svoju myseľ.

Masáž – zázrak dotyku

Milujúco láskavý dotyk. To je Džívaka masáž, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou kraniosakrálnej jogy. Ide o druh thajskej masáže, ktorá má svoje korene v Indii a určite si ju zamilujete. Veď účinky dotyku sú priam neuveriteľné: pôsobí na mnoho hormonálnych pochodov, znižuje hladinu kortizolu a zvyšuje hladinu dopamínu, serotonínu a oxytocínu. Dotyk je zázrak, pretože vám umožní spoznať seba a svoje potreby.

Aplikovaná meditácia a vizualizačné cvičenia

Aby nášmu mozgu život dával zmysel, potrebuje pokoj. Počas dňa máme toľko podnetov a práve meditácia je ako veľké upratovanie, ktoré našej mysli umožní jasnejšie uvažovanie, lepšiu schopnosť koncentrácie a tvorivosť. Meditácie a vizualizačné cvičenia, ktoré sa naučíte, dokážu okamžite rozpustiť celodenný stres. Budete ich vedieť aplikovať v bežnom živote a získate väčšiu vyrovnanosť a schopnosť zvládať všetky náročné situácie.

Prihláste sa hneď

Ak chcete kraniosakrálnu jogu vyskúšať, tak ju jednoducho vyskúšajte😊 a prihláste sa hneď

Tešia sa na vás certifikované lektorky kraniosakrálnej jogy Terezka Smaržiková (lekcie budú v utorky) a Aďka Pavúrová (lekcia bude každý pondelok).