Kraniosakrálna joga: súčasná veda potvrdzuje, čo starí jogíni vedeli už dávno

05.04.2024

Áno, je to tak, ľudské telo môže stále prekvapovať! Nové objavy tak dávajú mystickej jogovej praxi moderný slovník a potvrdzujú dôležitosť starobylých poznatkov jogy a ajurvédy pre dlhodobé udržanie zdravia. Ako teda zaobchádzať so svojím telom tak, aby ostalo zdravé a cítili sme sa v ňom dobre? A akú úlohu v tom zohráva naša psychika? Ucelené odpovede prináša kraniosakrálna joga, unikátny koncept cvičenia vhodný pre začiatočníkov aj pokročilých.

Čo je podstatou kraniosakrálnej jogy

Relaxácia na kľudovom bode

Zaujímavé sú zistenia o rytme pulzácie mozgovomiešneho moku a jeho vplyve napr. aj na náš psychický stav. V úvode hodiny ležíme na kľudovom bode. Obnovujeme tak mok v mozgu, vyživujeme nervové bunky a tým posilňujeme samoregulačné schopnosti tela. Prepájame mozgové hemisféry a zažívame pocit uvoľnenia. Tento uvoľnený stav nás tak sprevádza celé ďalšie cvičenie.

Uvoľnený funkčný pohyb a rozprúdenie tekutín pumpovaním

Hýbte sa bez prílišného úsilia, nič nezatínajte, nič nerobte v napätí. Váš pohyb nech je tekutý a nech plynie prirodzeným zreťazením svalov. Asány cvičíme vzhľadom na ročné obdobie a sprevádzame ich pumpovaním – čo je špecifický pohyb rúk na rozprúdenie lymfy a mozgovomiešneho moku.

Myofasciálne uvoľnenie

Pokiaľ sme dlhodobo vystavení emočnému stresu, čo takmer všetci sme, telo sa začne sťahovať. Je to preto, že naše fascie extrémne reagujú na emočné napätie. Keď sa fascia stiahne, obmedzí v pohybe nielen samotný sval, ale tiež sa značne zníži zásobovanie svalov a orgánov krvou a kyslíkom. Vy sa však naučíte uvoľniť fascie manuálnymi technikami a vedomou relaxáciou.

Plný jogový dych

O dôležitosti správneho dýchania snáď už ani nemusíme hovoriť. Je nevyhnutné pre všetky systémy v našom tele. Je úplne zdarma, prináša nám energiu a kyslík a je najdostupnejším nástrojom k odstráneniu úzkosti a depresívnych stavov. Špeciálnymi dychovými technikami sa naučíte nielen pracovať so svojimi emóciami, ale aj "ukázniť" svoju myseľ.

Masáž – zázrak dotyku

Milujúco láskavý dotyk. To je Džívaka masáž, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou kraniosakrálnej jogy. Ide o druh thajskej masáže, ktorá má svoje korene v Indii a určite si ju zamilujete. Veď účinky dotyku sú priam neuveriteľné: pôsobí na mnoho hormonálnych pochodov, znižuje hladinu kortizolu a zvyšuje hladinu dopamínu, serotonínu a oxytocínu. Dotyk je zázrak, pretože vám umožní spoznať seba a svoje potreby.

Aplikovaná meditácia a vizualizačné cvičenia

Aby nášmu mozgu život dával zmysel, potrebuje pokoj. Počas dňa máme toľko podnetov a práve meditácia je ako veľké upratovanie, ktoré našej mysli umožní jasnejšie uvažovanie, lepšiu schopnosť koncentrácie a tvorivosť. Meditácie a vizualizačné cvičenia, ktoré sa naučíte, dokážu okamžite rozpustiť celodenný stres. Budete ich vedieť aplikovať v bežnom živote a získate väčšiu vyrovnanosť a schopnosť zvládať všetky náročné situácie.

Stupeň obtiažnosti 1

Čo znamená stupeň obtiažnosti?

Nakoľko väčšina našich lekcií sú otvorené hodiny, do ktorých môže vstúpiť ktokoľvek a kedykoľvek bez nutnosti zapísať sa do uzatvoreného kurzu, pomáhame vám zorientovať sa, či je pre vás daný typ lekcie vhodný. Lekcie sú preto označené stupňom obtiažnosti od 1 po 4:

Stupeň 1 - lekciu môžu navštíviť aj úplní začiatočníci, ktorí nemajú žiadnu skúsenosť s jogou alebo pred tým vôbec alebo dlhý čas necvičili. Je však potrebná základná ohybnosť, nakoľko cvičenie prebieha na podložke na zemi, takže by ste mali zvládnuť prejsť z pozície v ľahu do pozície vzporu kľačmo a následne do stoja. Ak je vaša hybnosť nedostatočná alebo ste vo fáze rekonvalescencie, odporúčame Individuálnu jogovú terapiu.

Stupeň 2 - lekcia je vhodná aj pre začiatočníkov, ktorí absolvovali kurz pre začiatočníkov, pre všetkých, ktorí majú základné skúsenosti s akýmkoľvek iným druhom cvičenia alebo nemajú žiadne podstatné zdravotné obmedzenia.

Stupeň 3 - lekcia je vhodná minimálne pre mierne pokročilých cvičencov, pre ľudí bez zdravotných obmedzení, pre všetkých, ktorí majú skúsenosti s akýmoľvek iným druhom cvičenia a vedia vnímať svoje telo a jeho limity.

Stupeň 4 - lekcia je vhodná pre pokročilých cvičencov bez zdravotných limitácií, ktorí majú zvládnutú prácu so svojím telom, dokážu aj v dynamike pohybu vnímať svoj dych a uvedomujú si správne zapojenie tela, vnímajú, čo je pre nich bezpečné a funkčné prevedenie cviku.

Nezabúdajte, byť pokročilým u nás neznamená urobiť šnúru, či zvládnuť najťažší variant asány. Byť pokročilým znamená byť vedomým, vnímať telo a vedieť prijať, že niektoré asány budem praktikovať v základnom variante, pretože rozvoj asány nie je možný vzhľadom na moju individualitu (dávnejšie zranenie či zlomeninu, operáciu, špecifickú fyziológiu) a v iných asánach si môžem užiť ich náročnejšiu variáciu. Ak si nie ste istí, vždy svoj zdravotný stav a vhodnosť cviku konzultujte s lektorom, fyzioterapeutom či svojim lekárom.