Joga

Joga nie je len cvičenie asán

Joga nie je len cvičenie asán. Asánová prax je len jednou časťou celého systému nazývaného joga. Tento systém vychádza z Jogasútry, písomného prameňa, ktorý bol napísaný okolo roku 400 n. l. indickým mudrcom Patandžálim. Patandžáliho osem stupňová cesta jogy nás tak usmerňuje aj mimo cvičebnej podložky.

Foto: www.pixabay.com

Foto: https://www.freedigitalphotos.net 

Učí nás mravnosti a nenásilnej ceste, ako neubližovať sebe ani ostatným. Jej súčasťou sú aj dychové a relaxačné techniky, ktoré nám napomáhajú žiť v harmónii a prijímať rôznorodé životné situácie tak, ako prichádzajú. Joga nás učí vedome pracovať so svojím telom, pomáha nám vnímať jeho potreby a neustále ho rozvíjať. Telesné benefity jogy, ako zlepšenie imunity, zvýšenie vitality a omladenie žliaz produkujúcich hormóny, dopĺňa jej nesporne pozitívny vplyv na oblasť ľudskej psychiky. Joga nás totiž učí pracovať aj so svojou mysľou. Keďže jej prirodzenou tendenciou je nepretržitý tok myšlienok, ktoré neustále preskakujú z jednej na druhú, učíme sa koncentrácii. Koncentrácia vracia našej mysli silu a tú môžeme využívať v každodennom živote. Obraciame pozornosť do svojho vnútra, učíme sa byť v pokoji, radosti a mieri sami zo sebou. Myseľ sa stáva pozorovateľom, neanalyzuje, neuteká, je obrátená k jednému bodu. A na konci našej cesty jogy nás čaká poznanie, či osvietenie (samádhí).

Pokiaľ ste z Prešova či okolia a uvažujete, že začnete s cvičením a hľadáte nielen zdravý pohyb pre svoje telo, ale aj pokoj, harmóniu a relax pre svoju myseľ, joga bude pre vás zaručene to pravé. Nastúpte na cestu sebapoznania a príďte si zacvičiť pod vedením akreditovaných inštruktorov. Čaká vás skvelý pocit z cvičenia, relax, upokojenie mysle a pohodová atmosféra.

Tešíme sa na vás:-)

Rheia Centrum, cvičenie jogy Prešov