Kraniosakrálna joga - nové lekcie od septembra

01.08.2023

Kraniosakrálna joga je unikátny koncept, ktorý síce stavia na nových technikách a objavoch o fungovaní ľudského tela, ale jeho korene ležia v starej jogovej praxi. Jeho základom je voľný funkčný ajurvédsky pohyb ako aj poznatky z oblasti kraniosakrálnej osteopatie a terapie. Od septembra nájdete kraniosakrálnu jogu aj v našom rozvrhu. Kraniosakrálna joga je vhodná ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých.

Foto: www.pixabay.com

Piliere kraniosakrálnej jogy

Relaxácia a kľudový bod

Kľudový bod je pomôcka, ktorá zastavuje mozgovomiešny mok vo štvrtej mozgovej komore. Takto vytvárame stav flow, teda prúd vedomia, kedy myseľ ostáva sústredená na prežívanie prítomnosti. Mozog mení rytmus frekvencie z beta na alfa vlnenie, harmonizuje sa nervový systém a dochádza k spolupráci oboch mozgových hemisfér. Túto techniku vyvinul americký lekár dr. William Garner Sutherland na základe skúmania prúdenia mozgovomiešneho moku, pričom zistil, že jeho najväčšia zásobáreň je nad krčnou chrbticou. Ležaním na kľudovom bode sa stimuluje vlna mozgovomiešneho moku, ktorá čistí svojim tlakom glymfatický systém a zároveň dochádza k obnove moku v mozgu, ktorý tvorí novú energiu pre nervové bunky a posilňuje telo v jeho samoregulačnej činnosti.

Asány, tekutosť pohybu a pumpovanie dychu života

Základom pohybu v kraniosakrálnej joge je tekutosť. Nič sa nevykonáva v napätí, stiahnutí, zatnutí či prílišnom úsilí. Pohyb plynie prirodzeným zreťazením svalov, fascie sú uvoľnené, svaly majú priestor pre prácu. Asány sa cvičia nielen vzhľadom na ročné obdobie, ale sú sprevádzané pumpovaním dychu života, čo je rytmus, ktorým sa naplňuje naša miecha tekutinou a každá bunka v tele výživou. Dych života je základná životná sila, ktorá sa v tele realizuje cez pulzáciu mozgovomiešneho moku a prejavuje sa v celom systéme tekutín, tkanív, štruktúr a energií.

Myofasciálne uvoľnenie

Každý kúsok svalového vlákna potrebuje pre svoj život a prácu priestor. Vďaka tomu komunikuje  s ostatnými svalmi a centrálnou nervovou sústavou. Túto komunikáciu zabezpečujú fascie. Donedávna to boli len väzy a šľachy, pričom táto ich skutočná funkcia bola odhalená iba nedávno.  Fascie sú schopné niesť informácie rýchlosťou šírenia zvuku vo vode. Pokiaľ je naše telo pod vplyvom emočného stresu stiahnuté, informácie neprúdia a náš mozog nemá prehľad o tom, čo sa v tele deje. Dokonca je ombezdené aj zásobovanie svalov a orgánov krvou a kyslíkom, za čo vďačíme tiež fasciám. Fascie na emočné napätie veľmi reagujú. Čo nám však kraniosakrálna joga jasne dokazuje je to, že fascie je možné uvoľniť nielen manuálnymi technikami, ale aj obyčajnou myšlienkou.

Plný jogový dych

Správne dýchanie je nevyhnutné pre každú jednu bunku v našom tele a pre všetky jeho systémy. Prináša nám dostatok energie a kyslíka a taktiež pránu, teda podsatnú časť elektrickej aktivity, ktorá nás oživuje. Plný dych je sloboda a predstavuje stabilizačný systém tela. Dych je tiež jedinečný nástroj k odstráneniu úzkostlivosti a depresívnych stavov. Veď posúďte sami, ak nám dych dokáže nastaviť zrkadlo o tom, v akom stave sú naše emócie a myseľ (zrýchlený, plytký dych počas stresovej záťaže), tak z toho dokážeme logicky odvodiť, že naše emócie a myseľ dokážeme dostať pod kontrolu prostredníctvom dychu. 

Džívaka másaž - zázrak doytku

Oživenie, zvýšenie príjmu kyslíka, živín a imunoglobulínov prináša vďaka prekrveniu kože dotyk, ktorý je dôležitou súčasťou cvičenia. Dotyk pôsobí na mnoho hormonálych pochodov a vďaka nemu sa z tela lepšie odplavujú odpadové látky ako oxid uhličitý, kyselina mliečna a kyselina močová (cez žilný a lymfatický systém). Účinky dotyku však siahajú ešte ďalej. Nervové zakončenia v koži, podkoží, svaloch a šľachách pôsobia cez reflexný oblúk až k vnútorným orgánom. Pri dotyku sa znižuje hladina kortizolu a zvyšuje hladina dopamínu, serotonínu a oxytocínu. V kraniosakrálnej joge sa používa Džívaka masáž, čo je milujúco láskavý dotyk bez bolesti. Ide o druh thajskej masáže, ktorý má však svoje korene v Indii a určite si ho zamilujete.

Aplikovaná meditácia a vizualizačné cvičenia

Aby nášmu mozgu život dával zmysel, potrebuje pokoj. Počas dňa máme toľko podnetov a práve meditácia je ako veľké upratovanie, ktoré našej mysli umožní jasnejšie uvažovanie, lepšiu schopnosť koncetrácie, vyššiu kreativitu a zlepšenie kognitívnych funkcií. Aplikovaná meditácia jednoducho znamená to, že jej benefity si budete môcť preniesť do bežného života.

Kto vás lekciami prevedie

Tešia sa na vás certifikované lektorky kraniosakrálnej jogy Terezka Smaržiková (lekcie budú v utorky) a Aďka Pavúrová (lekcia bude každý pondelok).

Prihlásenie cez rezervačný systém.

Zdroj: Lucie Uhlířová, Kraniosakrální jóga