Hatha joga

10.01.2024

Hatha joga nás učí meniť navyknuté stereotypy našej mysle a to prostredníctvom asán, dychových cvičení a meditácie. Hatha joga v harmónii rozvíja silu aj flexibilitu. Cvičí sa v pomalom tempe s dôrazom na dlhšie výdrže. Lekcia hatha jogy je vhodná pre tých, ktorí okrem tela potrebujú sýtiť aj svoju dušu. Prevedenie asán je v rámci stupňa obtiažnosti 2.

Čo by ste o hatha joge mali vedieť:

  • hatha joga je spojenie dvoch protikladných síl: slnečnej (ha) a mesačnej (tha),
  • v našom tele sú tieto protiklady stelesnené aj silou a flexibilitou: pretože sila bez pružnosti je rigidnosť a prílišná ohybnosť bez sily je strata hraníc,
  • pomocou dlhších výdrží, ktoré sú sprevádzané dychom, zlepšujeme pohybovú, kardiovaskulárnu a dýchaciu sústavu,
  • podporujeme imunitu, harmonizujeme hormonálny systém,
  • zlepšujeme celkové držanie tela,
  • prostredníctvom dychových cvičení, relaxačných techník a meditácií harmonizujeme nervový systém,
  • prevedenie asán je v stupni obtiažnosti - 2.

Čo znamená stupeň obtiažnosti?

Nakoľko väčšina našich lekcií sú otvorené hodiny, do ktorých môže vstúpiť ktokoľvek a kedykoľvek bez nutnosti zapísať sa do uzatvoreného kurzu, pomáhame vám zorientovať sa, či je pre vás daný typ lekcie vhodný. Lekcie sú preto označené stupňom obtiažnosti od 1 po 4:

Stupeň 1 - lekciu môžu navštíviť aj úplní začiatočníci, ktorí nemajú žiadnu skúsenosť s jogou alebo pred tým vôbec alebo dlhý čas necvičili. Je však potrebná základná ohybnosť, nakoľko cvičenie prebieha na podložke na zemi, takže by ste mali zvládnuť prejsť z pozície v ľahu do pozície vzporu kľačmo a následne do stoja. Ak je vaša hybnosť nedostatočná alebo ste vo fáze rekonvalescencie, odporúčame Individuálnu jogovú terapiu.

Stupeň 2 - lekcia je vhodná aj pre začiatočníkov, ktorí absolvovali kurz pre začiatočníkov, pre všetkých, ktorí majú základné skúsenosti s akýmkoľvek iným druhom cvičenia alebo nemajú žiadne podstatné zdravotné obmedzenia.

Stupeň 3 - lekcia je vhodná minimálne pre mierne pokročilých cvičencov, pre ľudí bez zdravotných obmedzení, pre všetkých, ktorí majú skúsenosti s akýmoľvek iným druhom cvičenia a vedia vnímať svoje telo a jeho limity.

Stupeň 4 - lekcia je vhodná pre pokročilých cvičencov bez zdravotných limitácií, ktorí majú zvládnutú prácu so svojím telom, dokážu aj v dynamike pohybu vnímať svoj dych a uvedomujú si správne zapojenie tela, vnímajú, čo je pre nich bezpečné a funkčné prevedenie cviku.

Nezabúdajte, byť pokročilým u nás neznamená urobiť šnúru, či zvládnuť najťažší variant asány. Byť pokročilým znamená byť vedomým, vnímať telo a vedieť prijať, že niektoré asány budem praktikovať v základnom variante, pretože rozvoj asány nie je možný vzhľadom na moju individualitu (dávnejšie zranenie či zlomeninu, operáciu, špecifickú fyziológiu) a v iných asánach si môžem užiť ich náročnejšiu variáciu. Ak si nie ste istí, vždy svoj zdravotný stav a vhodnosť cviku konzultujte s lektorom, fyzioterapeutom či svojim lekárom.

Prihlásenie

Cenník