Flow joga

11.01.2024

Nemáte radi rutinu a pred statickými cvičeniami s výdržou uprednostňujete aktívnejší pohyb? Flow joga je dynamické plynutie nápaditými sekvenciami s ponorom vedomia do každého pohybu. Je to hravý spôsob, ako rozohriať a spevniť celé telo, zlepšiť dýchanie a vyčistiť myseľ. Flow jogu cvičíme v obtiažnosti 3 a 4.

Čo by ste o flow joge mali vedieť:

  • je to dynamický štýl jogy, ktorý charakterizujú kreatívne sekvencie asán,
  • asány sú zmysluplne radené tak, aby sa rozohrialo a precvičilo celé telo,
  • silové prvky sú harmonicky vyvažované asánami, ktoré rozvíjajú pružnosť tela,
  • flow joga je aktívna forma meditácie, ktorú môžu praktikovať aj tí, ktorí zatiaľ veľmi neobsedia,
  • flow joga kladie dôraz na zosúladenie dychu a pohybu,
  • je to radostná forma vyjadrenia jedinečnosti, ktorá pomáha odbúravať stres, depresiu a smútok,
  • na konci lekcie aktívny pohyb vyvažuje relaxácia v ľahu na chrbte spojená s liečivou vizualizačnou meditáciou,
  • prevedenie asán je v stupni obtiažnosti - 3 a 4.

Čo znamená stupeň obtiažnosti?

Nakoľko väčšina našich lekcií sú otvorené hodiny, do ktorých môže vstúpiť ktokoľvek a kedykoľvek bez nutnosti zapísať sa do uzatvoreného kurzu, pomáhame vám zorientovať sa, či je pre vás daný typ lekcie vhodný. Lekcie sú preto označené stupňom obtiažnosti od 1 po 4:

Stupeň 1 - lekciu môžu navštíviť aj úplní začiatočníci, ktorí nemajú žiadnu skúsenosť s jogou alebo pred tým vôbec alebo dlhý čas necvičili. Je však potrebná základná ohybnosť, nakoľko cvičenie prebieha na podložke na zemi, takže by ste mali zvládnuť prejsť z pozície v ľahu do pozície vzporu kľačmo a následne do stoja. Ak je vaša hybnosť nedostatočná alebo ste vo fáze rekonvalescencie, odporúčame Individuálnu jogovú terapiu.

Stupeň 2 - lekcia je vhodná aj pre začiatočníkov, ktorí absolvovali kurz pre začiatočníkov, pre všetkých, ktorí majú základné skúsenosti s akýmkoľvek iným druhom cvičenia alebo nemajú žiadne podstatné zdravotné obmedzenia.

Stupeň 3 - lekcia je vhodná minimálne pre mierne pokročilých cvičencov, pre ľudí bez zdravotných obmedzení, pre všetkých, ktorí majú skúsenosti s akýmoľvek iným druhom cvičenia a vedia vnímať svoje telo a jeho limity.

Stupeň 4 - lekcia je vhodná pre pokročilých cvičencov bez zdravotných limitácií, ktorí majú zvládnutú prácu so svojím telom, dokážu aj v dynamike pohybu vnímať svoj dych a uvedomujú si správne zapojenie tela, vnímajú, čo je pre nich bezpečné a funkčné prevedenie cviku.

Nezabúdajte, byť pokročilým u nás neznamená urobiť šnúru, či zvládnuť najťažší variant asány. Byť pokročilým znamená byť vedomým, vnímať telo a vedieť prijať, že niektoré asány budem praktikovať v základnom variante, pretože rozvoj asány nie je možný vzhľadom na moju individualitu (dávnejšie zranenie či zlomeninu, operáciu, špecifickú fyziológiu) a v iných asánach si môžem užiť ich náročnejšiu variáciu. Ak si nie ste istí, vždy svoj zdravotný stav a vhodnosť cviku konzultujte s lektorom, fyzioterapeutom či svojim lekárom.

Prihlásenie

Cenník