ŽIVA - magická Noc čarodejníc

17.04.2019

Milé žienky, tešíme sa na vás 26. apríla 2019 o 16,30 h na prvom stretnutí ženského kruhu ŽIVA. Keďže noc z 30. apríla na 1. mája je známa aj ako Noc čarodejníc, Filipojakubská noc, Valpurgina noc alebo Beltine, aj my ju prežijeme v duchu starodávnych tradícií. Ak sa teda chcete zabaviť a veselím osláviť magický príchod lásky a zbaviť sa všetkého zlého, určite príďte medzi nás. 

V minulosti sa táto noc slávila počas splnu, ktorý sa najviac blížil dňu presne medzi dňom jarnej rovnodennosti a letným slnovratom.

Hlavným zmyslom sviatku je ale oddávna oslava plodnosti a životnej sily. Je to veselý sviatok. Muži zapaľujú ohne a ženy okolo nich tancujú a tešia sa. Zdobia seba, ale aj svoje obydlia zelenými vetvičkami zo stromov a papradia. Noc je plná kúzel a čarovania. Pre snúbencov a dvojice sa nasledujúci mesiac máj stal symbolom voľnosti, sexuálnej plodivej sily a milostných hier. 

V tomto období sa uzatvárali aj manželstvá na tzv. "skúšobnú dobu", ktoré potom trvali jeden rok a jeden deň. Keď zväzok nefungoval, tak sa mohla dvojica bez problémov rozísť. Traduje sa, že ak splodila dvojica počas tohto sviatku potomka, bol vždy v živote šťastný a úspešný. 

Z týchto dôb nám ostal ešte zvyk bozkávať milých pod čerešňou, alebo iným rozkvitnutým stromom.

KEDY: 26. apríla 2019 od 16,30 - 19,00 h

KDE: Rheia Centrum, Jarková 2, Prešov

CENA: 12€

PRIHLÁSENIE: rezervačný systém (ak sa vám udalosť nezobrazuje, nastavte si správny dátum)