Restoratívna joga - dovoľte si uvoľnenie...

21.02.2024

Je pre vás stále náročnejšie dosiahnuť fyzické, mentálne a emočné uvoľnenie? Vyhraďte si pre seba dátum 1. marca 2024, pretože toto bude deň, kedy sa naučíte, ako obnoviť svoju vnútornú rovnováhu. Cielenou stimuláciou a uvoľnením celého tela prostredníctvom fyzicky nenáročného cvičenia za použitia rôznych pomôcok znížite množstvo stresových hormónov a podporíte svoju imunitu. Workshop restoratívnej jogy je preto vhodný pre všetky vekové aj kondičné úrovne a odporúča sa aj včase rekonvalescencie, či ako kompenzácia fyzicky náročnejších športov. Dovoľte si skutočné uvoľnenie, ktoré prichádza zvnútra, lebo iba tak docielite harmóniu a zvýšenie vitality na všetkých úrovniach.

KEDY: 1. marca 2024 od 17,00 do 19,00 h

KDE: Rheia Centrum, Levočská 36,  Prešov

CENA: 25 €

LEKTORKY: Adriana Pavúrová, Terézia Smaržiková (inštruktorky jogy a jogovej terapie)

PRIHLÁSENIE: Prihlasujte sa prostredníctvom rezervačného systému.

Restoratívna joga a harmonizácia nervového systému

"Restore" znamená obnoviť alebo regenerovať. Regenerácia prichádza vtedy, ak je telo uvoľnené a sympatický nervový systém, ktorý zodpovedá za nabudenie organizmu, odpočíva. To sa však počas bežného dňa, žiaľ, deje málokedy, ak vôbec. Náš životný štýl prináša neustály prísun rôznych záťažových situácií, či už na fyzickej alebo duševnej úrovni. Odpoveďou na ne je stres... Stres negatívne ovplyvňuje metabolizmus živín a pri zvýšenej hladine stresových hormónov je organizmus permanentne jednostranne preťažovaný. Ak takýto stav prevláda dlhodobo, vytvára sa priestor pre vznik rôznych civilizačných ochorení...

Restoratívna joga dokáže zaktivovať parasympatický nervový systém a prispieť k harmonizácii nervovej sústavy. Pravidelnou praxou dokážeme telo posilniť a podporiť jeho odolnosť voči chorobám vyvolaných stresom.

Restoratívna joga a relaxácia

Povinnosti, uponáhľanosť a nedostatok odpočinku. Dokonca nám chvíle medzi jednotlivými aktivitami pripadajú ako strata času. Tak sa opäť za niečím ženieme a ani si nevšimneme, kedy sa pocity únavy, vyhorenie a depresie stali súčasťou nášho života. Dovoliť si uvoľniť sa, je však nevyhnutnou podmienkou k obnoveniu mentálnej aj fyzickej energie. Naša vitalita a dobrý výkon sú podmienené schopnosťou všetko nachvíľu "pustiť" a načerpať energiu v nehybnosti tela a mysle. Práve restoratívna joga je jednou z ciest, ktorá nás vedie k relaxácii a hlbokému uvoľneniu...

Čo na restoratívnej joge očakávať

Restoratívna joga je úplným protipólom dynamickejších cvičení ako je ashtanga, power alebo flow joga. Jej súčasťou sú pomôcky: bolstre, bloky, vankúše, pásy a deky. Pomôcky pomáhajú k zaujatiu pozície, udržaniu rovnováhy a zároveň stimulujú a uvoľňujú telo. My sa len "uvelebíme" :-) do zvolenej pozície a necháme gravitáciu a dych pracovať za nás... V relaxačnej pozícii zotrvávame niekoľko minút. Pri cvičení restoratívnej jogy teda nejde o prácu povrchových svalov, ale o pôsobenie na hlboké štruktúry tela ako sú hlboké svaly, kosti, kĺby, chrbtica a fascie. Preto aj relaxačná odozva prichádza z vnútra. Odpočíva telo aj myseľ... Relaxačný účinok umocňuje príjemná atmosféra sviečok, aromaterapia, či zvuk liečivých hudobných nástrojov. V závere nás čaká uvoľňujúca shavasana a zážitková uzdravujúca meditácia.