Ivana Cosmos Csomosová: žije s láskou a miluje život

12.09.2021

Ivana Cosmos Csomosová je aktívna lektorka jogy od roku 2004 a má vyše 20 ročné skúsenosti v oblasti vedomých cvičení. Už od 24. septembra 2021 ju máte možnosť zažiť na jej učiteľskom kurze pre inštruktorov jogy RYT 200 pod názvom Tantra Yoga Body Ritual, ktorý je akreditovaný Yoga Alliance

Foto: archív Ivany Cosmos Csomosovej

Buď tou premenou, ktorú túžiš vidieť vo svete. Jedinečnosť svojich darov vnímaj, ľudsky a s láskou ich zdieľaj. Cesta premeny, lásky a ľudskosti."

Ivana Cosmos Csomosová

Certifikáty, osvedčenia, skúsenosti

 • E-RYT 500, YACEP,  Vinyasa Yoga, Yoga Rituals, Acro Yoga Int (Level 1, AYFit), Sun Power Yoga, Aqua Yoga, Pre/Post Natal Yoga (tehotenská joga), Yoga Therapy, Yin Yoga, tradičná thajská joga, tehotenská/postnatálna thajská masáž, joga piatich živlov;
 • Anusara Yoga, Iyengar Yoga, Shivananda Yoga, tantra, ajurvéda a astrológia;
 • Vedie ženské kruhy, ako kňažka a absolventka Urban Priestess Mystery school (Avalon, Veľká Británia).

Pôsobenie v rámci celého sveta

 • Európa - Veľká Británia, Španielsko (Mallorca, Ibiza, Barcelona), Taliansko, Grécko, Nemecko, Portugalsko, Maďarsko, Slovensko
 • Ázia - Thajsko, India
 • Amerika a Karibské ostrovy - USA (Miami, Seattle), Brazília, Mexico, El Salvador, Puerto Rico, St. Barts, Palm Island, Antiqua a Barbuda

Dobrovoľnícka práca s lekármi a školami

 • DGH Doctors for Global Health
 • GAYA Global Alliance of Yogis in Action
 • Mexico, El Salvador
 • MISSION SMILE - India ( Himalaje ), Mallorca
 • Hands Across the Sea - Karibik (Antigua Barbuda)

Škola života je najväčší dar

Prešovčanka Ivanka je medzinárodnou lektorkou jogy pôsobiacou v mnohých kútoch našej zemegule už vyše 20 rokov. Vyštudovala tisíce hodín obsiahnutých v rôznych certifikátoch a diplomoch a odučila tisíce lekcií jogy. Ale čo ju naučil život sám, zážitky, vlastné poznanie, múdrosti ľudí, prírody či vesmíru je, ako hovorí samotná Ivanka, "ten najväčší dar, o ktorý sa môžem s vami podeliť. Tá skutočná škola života".

Odsúdená na doživotné cvičenie

V detstve sa Ivanka venovala gymnastike a akrobacii. Tento sen sa však skončil silnou skoliózou a niekoľkoročným nosením korzetu. Vážny zdravotný handicap, či ako ho nazýva Ivanka - veľký dar, ju odsúdil k doživotnému cvičeniu a ovplyvnil tak celý jej ďalší život. Stal sa pre ňu inšpiráciou pre pomoc druhým. Od gymnastiky a rehabilitačných cvičení v korzete sa tak postupne dostala k vedomej praktike jogy.

Roky štúdia

V roku 2004 začala viesť prvé lekcie vo Veľkej Británii, kde ukončila prvý 250 hodinový kurz jogy (Sun Power Yoga) a do dvoch rokov sa stala lektorkou na plný úväzok. V tom čase sa presťahovala na Mallorcu.

Roky sa osobne učila od tých najlepších západných a východných majstrov. Keďže v tom čase ešte nebol google, youtube, instagram ani facebook a bol nedostatok literatúry, Ivanka vyhľadávala a nasledovala svojich učiteľov po celom svete a občas jej jednoducho, ako sama hovorí, "prišli sami do cesty".

Poznáte príslovie, že keď je študent pripravený, tak majster sa objaví sám? ...Shiva Rhea, David Lurey, Miriam Wagner, Janet Stone, Jason Nemer, Laurino, Sianna Sherman, Ashley Turner, Surinder Singh, Chatchai Jamu, Donna Farhi, Doug Keller, Vandana Shiva, Sati Saraswati a mnoho ďalších formovalo jej pohľad na jogu...

Učenie a vyučovanie išli ruka v ruke

V roku 2009, po návrate z Thajska, kde uprostred džungle prvýkrát študovala s tradičným majstrom staroveké umenie thajskej jogovej masáže a ponorila sa do tajov buddhismu, bola už Ivanka lektorkou seniorkou v medzinárodných štúdiách na Mallorce, čo znamenalo pomáhať iným, aby sa stali lektormi jogy. Tiež v tom čase vyučovala telesnú výchovu na Bellver International College.

V rokoch 2011 - 2012 sa Ivanke hrnuli ponuky zo zahraničia a po transformačnej ceste v Indii, kde nahliadla do tajov tantrických učení a ajurvédy (Kumbh Mela, Rishikesh), sa rozhodla opustiť zázemie Európy a stala sa globálnou jogínkou, lektorkou a ambasádorkou pre zdravie a vzdelanie. Jej domovom sa stal celý svet.

Nastal bláznivý kolotoč. Workshopy, semináre, jogové či transformačné pobyty, pozvánky na festivaly. Prednášala, učila, lektorovala, inšpirovala a stále bola večným študentom tejto krásnej tradície.

Len v roku 2014 pôsobila v 19 krajinách. Život ju medzitým priviedol aj do hippie komunít v Latinskej Amerike a v Mexiku, kde sa stala certifikovanou lektorkou AcroYoga Int. V Brazílii zas začala jej oficiálna cesta k lektorstvu RYT.

Prijala miesto lektorky v tropickom raji v Karibiku na nádhernom ostrove Antigua. Žila v luxusnom rezorte a vyskúšala si, aké je to pracovať s bohatými a slávnymi ľuďmi na ich super jachtách a cestovať z ostrova na ostrov. 

Karma joga a služba blížnemu

Ivankinu "cigánsku dušu" však 5 hviezdičkový život nenapĺňal. S láskou spomínala na cesty po Indii a na školu v Himalájach, kde kedysi učila a viedla jednoduchý život v lone prírody. Chýbala jej aj Seva joga a Karma joga - jogová služba blížnemu.

A osud to zariadil. Ivankine bohaté skúsenosti a znalosť španielčiny oslovili organizácie DGH a GAYA, ktoré jej ponúkli možnosť vytvoriť v rámci experimentálneho projektu integratívnej medicíny program o využití jogy a thajskej terapie v chudobných krajinách tretieho sveta. Pracovala so západnými lekármi aj tradičnými liečiteľmi. Prednášala na univerzitách aj školách uprostred hôr. Žila v džungli aj v kostole. Spoznávala nové kultúry, iný spôsob života, šamanské tradície aj kresťanstvo. Spoznala množstvo úžasných ľudí, ktorí sa stali jej študentmi a neskôr aj lektormi jogy. Mohla byť na nich právom hrdá... 

Táto úžasná niekoľko ročná cesta vyvrcholila Ivankinou prednáškou na DGH - Global Health and Human Rights konferencii (Seattle 2015), kde s úspechom prezentovala tento experimentálny projekt a inšpirovala jeho pokračovanie, ktoré už nechala v rukách ďalších dobrovoľníkov.

V rokoch 2016 - 2018, počas krátkych pobytoch v Európe, absolvovala pokročilé kurzy thajskej terapie, acroyogy a yogy - stala sa E-RYT. Objavila mágiu ženských kruhov a navštívila domovinu.

Konečne doma

Slovensko ju očarilo natoľko, že po 20 rokoch blúdenia po svete sa na chvíľu rozhodla zavesiť túlavé topánky na klinec. Po vedení lektorského kurzu RYT v spolupráci s brazílskou Prana Yoga School v Sarajeve, sa Ivanka vrátila k svojim koreňom. Na východ Slovenska do rodného Prešova. Tu ju osud zviedol dokopy s dievčatami z jogového centra Rheia a Experientia. Začala tvoriť v slovenčine 200 a 300 hodinové lektorské RYT programy Yoga Rituals. Na prvý z nich, ktorý organizačne pripravuje spoločne s dievčatami, sa môžeme tešiť už v novembri tohto roku: "Ďakujem Deniska, Aďka a Terezka za vašu nekonečnú oporu, že ste pevným pilierom na tejto mojej novej ceste, za vašu trpezlivosť, keď lietam v oblakoch. Ďakujem, bez vás by som to už dávno vzdala. Ďakujem maminke a tatkovi za toleranciu a pochopenie, že som tou, ktorou som..."

Poznámka: Ivanka stále pôsobí v Karibiku a v ďalších krajinách Európy. 

Divožienka, objímajúca ohromnosť vesmíru

Ivana Cosmos Csomosová je pre svoju energiu svojimi študentmi a učiteľmi nazývaná "éterickou bohyňou plnou ohňa a vášne". Sama sa tomu usmieva: "Som lietajúca Dakini uctievajúca Matku Zem a Bohyňu Mesiaca. Som tá, ktorá neustále hľadá nekonečnú Pravdu a Múdrosť tohto sveta. Som Milenka všetkých ľudí a celého Života. Som inšpirátorka, rečníčka, nositeľka Svetla. Som v službe Vízie, ktorá by Vám mohla pomôcť nájsť kúzlo okamihu každodenného života. Nech zdieľate jedinečné dary a talenty svojej Bytosti tak, aby ste slúžili vašim blízkym, milovaným, rodinám, deťom, komunitám, celému svetu, ľudstvu aj vesmíru."

"Buďte Svetielkom, ktoré rozžiari Duše iných. Buďte im Lampášom na ich ceste do srdca a k sebe samým."

Fotogaléria:

Ivanka precestovala takmer celý svet. Zlomok zážitkov z jej ciest si môžete pozrieť v našej fotogalérii.