"Sex a smrť sú stále tabu," myslí si terapeutka MUDr. Katarína Šěpánková

24.03.2018

MUDr. Katarína Štěpánková sa venuje tantre, rúca nefunkčné a škodlivé mýty o ľudskej intimite a ako terapeutka vedie svojich klientov k prijatiu vlastného tela a sexuality. Nech už vás trápia akékoľvek problémy v oblasti intímneho života, či trauma zo straty blízkeho, existuje riešenie. Treba nabrať odvahu, prekročiť svoj tieň a objaviť radosť schovanú za bolesťou.

Foto: MUDr. Katarína Štěpánková, CSB

Ste vyštudovaná lekárka a od tých sme skôr zvyknutí na pragmatický prístup, ktorý sa opiera o zaužívané postupy ako liečiť. Aká teda bola vaša cesta od niečoho tak seriózneho, ako je lekárska profesia, k niečomu tak opradenému rúškom tajomstva i potuteľných úsmevov, ako je tantra?

Moja životná cesta ma viedla k nájdeniu toho, ako transformovať bolesť na radosť. Ako sa cez smrť otvoriť životu... Ako lekárka aj ako matka som bola vždy na strane pacientov a ich rodín. Pracovala som s rodinami s nevyliečiteľne chorými deťmi, keďže to bola aj moja osobná skúsenosť. Keď sa moja bolesť a vnútorný tlak stali neznesiteľnými, začala som hľadať rôzne možnosti, ako sa s tým vyrovnať. Hojivé procesy vo mne však urýchlila až práca s dotykom a sexualitou. Pamätám si ten pocit, keď som túžila iba po jednom: aby ma niekto hladil a už nikdy neprestal.... Dotyk má obrovskú silu... Ak je človek pripravený, potom môže vďaka vedomej práci s telom uvoľniť a rozpustiť rôzne emocionálne bloky a vstúpiť do slobodného prežívania vlastného tela naplneného radosťou. Pomocou láskyplného dotyku privádzame na bolestivé miesta vedomie a pozornosť, ktoré priťahujú energiu, ktorá lieči.

Mnoho ľudí si tantru spája so sexuálnymi polohami a nekonečným orgazmom, považujú ju za niečo "hriešne", alebo niečo, čomu sa venujú len "uletenci" spájajúci sa s vesmírom :-). Iní sú zvedaví, ale hanbia sa prísť na sedenie, seminár alebo workshop, lebo nevedia čo ich čaká. Čo je teda tantra, a čo by ste odkázali všetkým, ktorí dosiaľ nenabrali odvahu zúčastniť sa vašich seminárov či diskusných večerov?

Tantra je o uctievaní ženskej energie, preto bude v "mužskom svete" ešte dlho na okraji záujmu, zatracovaná a zakazovaná. Keď však raz žena pocíti, o čom tantra je, uvedomí si, že je to veľmi silná duchovná cesta, a podľa mňa - pre ženy takmer jediná... Ale to nechám na zvážení každej ženy. Sexuálna energia tvorí našu základňu. Pri hľadaní spirituality to však často opomíname. Myslíme si, že stačí otvoriť srdce a pracovať s energiou od tretej čakry hore. Veľmi sa mi páči výrok mojej učiteľky Mahasatvaa Ma Ananda Sarity, ktorá hovorí, že korunnú čakru tvorí lotos s tisícimi okvetnými lístkami, ale jeho korene sú v bahne. Jednoducho, pokiaľ odstrihneme svoj kvet od jeho koreňov v dolných čakrách, hore už nebude kvitnúť. Pokiaľ však uvoľníme zablokovanú sexuálnu energiu v jej základoch, uvoľní sa aj všetko nad ňou. A lotos vykvitne... Nedá sa to naraz. Deje sa to postupne a iba vtedy, ak sme už schopní potlačenú bolesť uniesť. Ja som už prestala počítať, ako dlho mi trvalo vyrovnať sa s tou svojou. Ale jedno viem. Radosť je schovaná za bolesťou. Nedá sa to obísť.

Čo znamená tantra pre vás osobne?

Pre mňa tantra predstavuje bezpečie s jasne komunikovanými hranicami. Človek môže povedať "nie" alebo "áno" a je to akceptované. Na rozdiel od bežného života, kedy muži často prekračujú hranice žien. V tantre neexistujú stupne. Ak vám nejaká technika vyhovuje, robte ju stále dookola a zmena sa dostaví. Tantra je o hľadaní vstupov k samému sebe.

Okrem diskusných večerov a seminárov pracujte s klientmi individuálne prostredníctvom techník Sexologicalbodywork. Čo to je a v čom nám môžu tieto techniky pomôcť?

Sexologicalbodywork (SB) je rozšírenie taoistického chápania ľudskej sexuality a indickej tantry do západnej kultúry. SB sa dá použiť na liečenie zranení - sexuálnych, partnerských, mentálnych, emocionálnych i fyzických v intímnej oblasti. Na tejto práci so sexualitou ma oslovila kombinácia práce so slovom a telom. Sú jednoducho prežitky, ktoré len ťažko obalíme do slov. Niekedy sa to ani nedá. Hlavne v prípadoch, kedy traumu pochováme tak hlboko, že si ju vedome nedokážeme ani vybaviť. Telo si však pamätá. Cez vedomý dotyk a úctu zrazu telo začne vyplavovať všetky zdanlivo pochované nánosy. Bez slov, neverbálne... A my si postupne budeme vedieť vyskladať celkový obraz o sebe samom...

Sú sedenia určené iba pre jednotlivcov alebo aj pre páry? Ako sedenia prebiehajú?

Sedenia môžu absolvovať aj páry. Je to rýchla a efektívna cesta, kedy sa nevypovedané veci vyčistia a urýchlia. Avšak urýchlenie môže znamenať aj ukončenie vzťahu, pokiaľ sa vzťah točí v konfliktoch. Niekedy je však dobré absolvovať terapiu najskôr individuálne. Sú totiž veci, ktoré si človek často nedokáže pripustiť ani sám pred sebou a už vôbec nie pred partnerom. Preto je dobré, keď si človek najskôr uprace svoje vlastné vnútro. Sedenia vždy začínajú rozhovorom a spoločným hľadaním vhodnej práce s telom, klient je aktívny a terapeut je len jeho podpora. Terapeut vytvára priestor, aby sa mohlo uvoľniť všetko, čo je potrebné na to, aby klient pochopil a opäť dokázal cítiť vnútornú radosť. Niekedy stačí, aby sa potlačená vec vôbec dostala do vedomia. Aj to je často veľmi oslobodzujúce.

Aký je rozdiel medzi mužmi a ženami z pohľadu terapeuta? Čo si najčastejšie riešia ženy a čo muži?

Ženy zvyčajne hľadajú liečenie a muži potešenie, ale veľmi často je v pozadí nejaká citlivá téma, aj keď si to muži často nechcú priznať... Jedno však máme spoločné: musíme si dovoliť otvoriť sa sexualite. U väčšiny z nás to však nefunguje. Buď sexualitu úplne potlačíme alebo prechádzame k druhému extrému - k jej úplnému otvoreniu. V prvej fáze je dobré naučiť sa mať rád samého seba. Znie to ako klišé, hovorí to každý, ale čo to znamená? Práca so sexualitou je postaviť sa pred zrkadlo a urobiť si rande sám zo sebou. Presne také, po akom túžime... Všetko, čo ostalo zabudnuté a nenaplnené, všetky túžby dať navonok a prijať zodpovednosť za svoju vlastnú sexualitu. Uvedomiť si, že iba ja si zodpovedám za to, aký mám sex a aké sú moje orgazmy. Nie je to partnerova zodpovednosť. Treba zmeniť staré pohľady na sexualitu, dotknúť sa svojho vlastného tela, uvedomiť si, že mať telo je úžasné, lebo niektoré veci môžeme zažiť iba skrz telo. Prečo inak by sme sa do neho narodili?

Čo by ste mi poradili, keby že chcem prísť k vám na sedenie, ale nemôžem prekonať svoju hanblivosť a strach?

Treba prijať výzvu. Veď čo môžete stratiť? Vždy môžete kedykoľvek odísť. Niekedy si stačí nahlas pripustiť: tohto sa bojím a mám strach, za toto sa hanbím, ale treba si dať "povolenie" a prijať výzvy života. Kto už na sebe začal pracovať vie, že je nevyhnutné prekračovať svoje hranice pohodlia. Až vtedy sa veci začnú diať a meniť... Rozhodnutie venovať sa práci so sexualitou a tantre bolo najväčšie šialenstvo môjho života a zároveň to bolo aj jedno z mojich najlepších rozhodnutí.

Pokiaľ Vás rozhovor zaujal, príďte na Katkine "Večery s tantrou" :-)

Autor: Terézia Smaržiková