Akú lekciu jogy si vybrať?

31.07.2023

Vyberte si svoju jogu

Neviete si vybrať, ktorý druh jogy by bol pre vás najvhodnejší? Pripravili sme prehľad s popisom lekcií a stupňom obtiažnosti  od 0 (najnižší stupeň obtiažnosti) až po 4 (najvyšší stupeň obtiažnosti). Ak si stále nebudete vedieť vybrať, vyskúšajte si všetky lekcie od tej najmenej náročnej a zistite, čo bude vyhovovať práve vám. Následne môžete lekcie striedať podľa svojich aktuálnych potrieb. Nezabúdajte, že menej je viac. Ak nemáte istotu, či je cvik pre vás vhodný, zvoľte vždy jednoduchší variant.

Relaxačná joga (stupeň obtiažnosti 0)

Naučte sa spôsoby a overené techniky, ktorými efektívne odbúrate stres. Relaxačná joga je vhodná pre všetkých z vás, ktorí hľadáte fyzické a emočné uvoľnenie. Môžete ňou kompenzovať psychicky či fyzicky náročné zamestnanie. Relaxačná joga je ideálnym riešením pre všetkých, ktorí ste z rôznych dôvodov obmedzení v pohybe, ale nechcete sa vzdať aktivít, ktoré vám prinášajú pokoj a úľavu. Benefitom vám bude zníženie stresových hormónov, harmonizácia nervového systému, zvýšenie vitality, zníženie pocitu únavy a vyhorenia a v neposlednom rade dokonalý oddych aj uprostred týždňa.

Pre koho je lekcia určená: pre začiatočníkov, pre tých, ktorí viac ako fyzickú aktivitu hľadajú fyzické a emočné uvoľnenie, pre osoby s náročnou prácou, pre všetkých, ktorí si chcú oddýchnuť a naučiť sa efektívne techniky na úľavu od stresu a napätia... V súčasnosti iba formou individuálnej lekcie.

Jemná joga (stupeň obtiažnosti 1)

Jemná joga vychádza z klasickej hatha jogy. Zameriava sa na rozvoj správneho dýchania a nenásilného rozhýbania celého tela. Jemnú jogu uvítajú aj tí, ktorí s jogou iba začínajú alebo pod vplyvom stresujúcich životných okolností potrebujú spomaliť a vrátiť sa k vnímaniu dychu, tela a vlastných fyzických či emočných potrieb. Je vhodná aj pre tých, ktorí s jogou nemáte žiadne skúsenosti a od cvičenia vás odrádzajú zložité a krkolomné pozície. Pozvoľné zvyšovanie fyzickej aktivity v doprovode s dychovými cvičeniami sa môže stať pomocníkom aj v prípade, že ste prekonali nejaké ochorenie a potrebujete sa nenásilne dostať späť do kondície.

Pre koho je lekcia určená: pre začatočníkov, pre tých, ktorí síce majú aj nejaké zdravotné obmedzenia, ale už chcú začať s jemnou fyzickou aktivitou a dostať sa do kondície, pre všetkých, ktorí uprednostnia pomalé, vedomé cvičenie...

Prihlásenie

Kraniosakrálna joga (stupeň obtiažnosti 1 až 2)

Základom pohybu v kraniosakrálnej joge je tekutosť. Nič sa nevykonáva v napätí, stiahnutí, zatnutí či prílišnom úsilí. Pohyb plynie prirodzeným zreťazením svalov, fascie sú uvoľnené, svaly majú priestor pre prácu. Asány sa cvičia nielen vzhľadom na ročné obdobie, ale sú sprevádzané pumpovaním dychu života, čo je rytmus, ktorým sa napĺňa naša miecha tekutinou a každá bunka v tele výživou. Dôležitou súčasťou je využitie kľudového bodu, špeciálnej pomôcky, ktorá stimuluje vlnu mozgovomiešneho moku, čím sa čistí glymfatický systém a zároveň dochádza k obnove moku v mozgu, ktorý tvorí novú energiu pre nervové bunky a posilňuje telo v jeho samoregulačnej činnosti. Viac o benefitoch kraniosákralnej jogy si prečítajte v našom článku.

Pre koho je lekcia určená: pre všetkých (začiatočníkov aj fyzicky pokročilých jogínov), ktorí už nechcú kĺzať po povrchu a mať jogu ako rutinné cvičenie po práci a naozaj túžia skutočne vnímať svoje telo, byť tvorcami svojej mysle, pocitov a celého života.

Prihlásenie

Joga pre zdravý chrbát (stupeň obtiažnosti 2)

Disbalancie v oblasti chrbtice sú zdrojom rôznych ťažkostí, od oslabeného panvového dna, cez nesprávne dýchanie až po bolesti chrbta. Na joge pre zdravý chrbát sa naučíte vnímať svoje telo, rešpektovať jeho hranice a to všetko v rámci zásad zdravého jogového pohybu. Zlepšíte svoju flexibilitu a cez posilňovanie stredu tela obnovíte svoju silu. Lekcie sú vedené v pomalšom tempe, s dôrazom na ich bezpečné prevedenie a s rešpektom k aktuálnemu stavu nášho tela. Keďže bolesti chrbtice či svalov nie sú iba dôsledkom nesprávneho držania tela či nedostatku pohybu, ale výrazným činiteľom je aj stres, súčasťou lekcií sú aj techniky na uvoľnenie tela a mysle. 

Pre koho je lekcia určenia: pre začiatočníkov, pre všetkých, ktorí sa chcú zbaviť bolesti chrbta spôsobenej dlhým sedením či jednostranným preťažovaním, pre tých, ktorí chcú cvičiť preventívne, pre tých, ktorí chcú posilniť telo a naučiť sa zásady správneho cvičenia...

Prihlásenie

Hatha joga (stupeň obtiažnosti 2)

Hatha joga je spojenie dvoch protikladných síl: slnečnej (ha) a mesačnej (tha). Tieto protikladné sily sa prejavujú v nás samých a my s ich snažíme vybalansovať. Pri cvičení jogy je to harmonizácia sily a flexibility, pretože sila bez pružnosti je rigidnosť a prílišná ohybnosť bez sily je strata hraníc. Pomocou dlhších výdrží, ktoré sú sprevádzané dychom zlepšujeme pohybovú, kardiovaskulárnu a dýchaciu sústavu, podporujeme imunitu, harmonizujeme endokrinný systém a zlepšujeme celkové držanie tela. Hatha joga nás tiež učí meniť navyknuté stereotypy našej mysle a to prostredníctvom asán, dychových cvičení a meditácie.

Pre koho je lekcia určená: pre začiatočníkov bez vážnejších zdravotných obmedzení ako aj pre pokročilejších jogínov, ktorí chcú cvičiť bezpečne a zároveň chcú posilniť telo a zlepšiť svoju flexibilitu, pre všetkých, ktorí okrem svojho tela potrebujú sýtiť aj svoju dušu.

Prihlásenie

Flow joga (stupeň obtiažnosti 3, 4)

Chcete spevniť svoje telo a zlepšiť jeho flexibilitu, ale máte obavy, že klasická joga vás bude nudiť? Joga je síce len jedna, ale má mnoho nádherných podôb. Vôbec to nemusí byť len sedenie v meditačnom sede alebo statické naťahovanie. Jogové plynutie nápaditými sekvenciami s ponorom vedomia do každého pohybu môže byť skvelou meditáciou pre tých, ktorí zatiaľ veľmi neobsedia Flow yogu určite ocenia aktívnejší jogíni i nejogíni, ktorí uprednostňujú dynamickejšie formy cvičenia. Naučíte sa správnemu nastaveniu tela v jednotlivých asánach a dynamickejším cvičením jogových sekvencií a vedomou prácou s dychom sa krásne zahrejete, spevníte celé telo a vyčistíte si myseľ. Samouzdravujúce procesy organizmu zas naštartujete prostredníctvom liečivej zážitkovej meditácie v závere lekcie, ktorá vám pomôže zharmonizovať nervový systém a odbúrať stres a napätie.

Pre koho je lekcia určená: pre pokročilejších jogínov, ale aj pre tých, ktorí síce jogu necvičili, ale už majú skúsenosti s cvičením a uprednostňujú viac fyzickej aktivity a dynamiky. Flow jogu cvičíme v dvoch stupňoch obtiažnosti stupeň 3 a 4.

Prihlásenie

Individuálne lekcie jogy

Ste tehotná, máte zdravotné obmedzenie alebo ste začiatočník bez akýchkoľvek skúseností s cvičením jogy? Máte obavy pridať sa do skupinových lekcií? A možno vám iba nevyhovuje časový harmonogram skupinových cvičení, no napriek tomu by ste chceli vyskúšať jogu práve u nás... Nech je to už akokoľvek, ponúkame vám komorné cvičenie jogy podľa vašich individuálnych preferencií či zdravotných možností. Súčasťou individuálnej lekcie je jemná jogová masáž, aromaterapia a vedená zážitková relaxácia pre uvoľnenie tela a duše. V prípade záujmu o individuálnu lekciu nás kontaktujte na: jogapresov@gmail.com.

Ako začať a čo si potrebujete priniesť?

Na skupinovú lekciu sa prihláste prostredníctvom nášho rezervačného systému. Zo sebou si prineste iba pohodlné oblečenie, obuv nepotrebujete (nakoľko cvičíme v ponožkách alebo naboso). Všetko ostatné, ako podložky na jogu, deky ako aj ostatné pomôcky na cvičenie vám rady zapožičiame úplne zdarma.

Upozornenie:

Skôr než začnete cvičiť, konzultujte svoj zdravotný stav s lekárom. Najmä ak ste tehotná alebo máte, či ste mali v poslednej dobe akékoľvek zdravotné problémy. O akýchkoľvek zdravotných problémoch a odporúčaniach lekára informujte svoju lektorku pred začiatkom lekcie.

Návštevou lekcie a prihlásením sa na lekciu cez rezervačný systém beriete na vedomie, že akékoľvek riziká zranenia súvisiace so svojim zdravotným stavom preberáte ako účastník lekcie (cvičenia) na vlastnú zodpovednosť.

Pozrite si tiež: